Projekty

Akcja EDU ReakcJA 2.0!

Akcja EDU ReakcJA 2.0!
Pobierz “Akcja EDUreakcja - Raport” Raport.pdf – Pobrano 411 razy – 1,45 MB

W naszym projekcie postawiliśmy sobie za cel przeciwdziałanie molestowaniu seksualnemu na polskich uczelniach, ze szczególnym uwzględnieniem uczelni publicznych. Problem molestowania i molestowania seksualnego na polskich uczelniach istnieje, a do niedawna był praktycznie niezauważony. A jednak liczne raporty wykazały, że jest to bardzo szerokie wyzwanie dla polskich uczelni, także w Wielkopolsce. Zaledwie 14 uczelni w całej Polsce wprowadziły organy, które mają na celu przeciwdziałanie zjawisku molestowania. A nieliczne uczelnie podjęły jakiekolwiek inne działania przeciwdziałania dyskryminacji i molestowaniu na uczelniach, np. działania edukacyjne, kampanie czy szkolenia.

Zdajemy sobie również sprawę, że dyskryminacja, molestowanie i molestowanie seksualne jest problemem nie tylko na uniwersytetach i uczelniach wyższych, ale jest zjawiskiem bardzo powszechnym. Dlatego w szkoleniach wezmą/biorą udział nie tylko osoby będące związane z uczelnią (studentki i studenci, wykładowcy i wykładowczynie, pracownicy i pracowniczki), ale również osoby, dla których przeciwdziałanie nierównemu traktowaniu jest bardzo ważne.

Postanowiliśmy edukować i wesprzeć te działania!

W ramach projektu zrealizowaliśmy:

  • 15 szkoleń antydyskryminacyjnych, prowadzonych przez doświadczone trenerki i trenera
  • 5 webinarów, do których organizacji zaprosiłyśmy Koło Naukowe Edukacji Równościowej „Emancypacja”, które objęło cały projekt matronatem,
  • spot edukacyjny
  • Na szkoleniach poruszaliśmy obszary tematyczne jak:
    • tożsamość i jej złożoność,
    • łańcuch dyskryminacji (w tym stereotypy i uprzedzenia) i pojęcie dyskryminacji,
    • molestowanie i molestowanie seksualne,
    • świadoma zgoda (consent)
  • Szkolenia były elementem projektu – kontynuacją pilotażowego projektu Akcja EDUrekacjJa współtworzona przez Koło Naukowe Edukacji Równościowej „Emancypacja”. Pilotaż pokazał jak ważne i potrzebne są takie działania. Przeszkolenie antydyskryminacyjne otrzymało 60 osób studiujących. Teraz czas na więcej!
  • Według raportu Rzecznika Praw Obywatelskich “Doświadczenie molestowania wśród studentek i studentów” wynika, że 40,7% osób studiujących doświadczyło molestowania, a sprawczynią/sprawcą co trzeciej takiej sytuacji był pracownik naukowy / była pracownica naukowa. Ze wstępnych analiz badania przeprowadzonego przez poznański Uniwersytet im. Adama Mickiewicza wynika, że co 10. osoba doświadczyła molestowania.
  • Raport “Sytuacja społeczna osób LGBTA w Polsce. Raport za lata 2019-2020” wskazuje, że 53% osób nieheteronormatywnych doświadczyło przestępstw z nienawiści. Dyskryminacja dotyka również wiele innych grup społecznych – kobiet, migrantek i migrantów, seniorek i seniorów, osób wyznających inne religie niż katolicyzm i innych grup mniej dominujących.
  • Przeciwdziałanie i zauważanie tych negatywnych zjawisk jest kluczowe w działaniach na rzecz równości i sprawiedliwości społecznej.
Zapraszamy, by wspólnie z nami zmieniać rzeczywistość!

[sp_easyaccordion id=”671″]

Formularz zgłoszeniowy:

Chcesz wiedzieć więcej? Może masz pomysł gdzie i dla jakiej grupy możemy poprowadzić szkolenie?

Napisz do nas: patryk.moszka@bezlik.com
Do zobaczenia!

Formularz zgłoszeniowy

Akcja EDUreakcJA – Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.


Aleksandra Jarocka – trenerka edukacji antydyskryminacyjnej, założycielka Alleverse, współpracuje z Fundacją Bezlik. W latach 2015 – 2019 pracowała w Migrant Info Point w Poznaniu, zajmując się przeciwdziałaniem dyskryminacji i przemocy ze względu na płeć, integracją społeczną migrantów i migrantek oraz edukacją na rzecz antydyskryminacji i różnorodności kulturowej.
W październiku oraz listopadzie 2020 roku, realizowała warsztaty „First steps into multicultural environment” dla studentów i studentek międzynarodowych Poznańskiego Uniwersytetu Medycznego (łącznie 20 godzin zegarowych). Finalistka listy „25 under 25” Forbes Polska 2021 w kategorii „Wspieranie różnorodności” oraz mówczyni TEDxPUMS 2021. Współpracowała m. in. z Fundacją Teach For Poland, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza oraz Polskim Forum Migracyjnym, Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, HochDrei e.V. w Poczdamie, a także z Muzeum Imigracji w Sao Paulo (Brazylia).

Magda Szewciów – certyfikowana trenerka samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewcząt WenDo, trenerka antydyskryminacyjna a także moderatorka procesów Design Thinking w obszarze innowacji społecznych. Z wykształcenia pedagożka i animatorka społeczno- kulturowa.
Jako trenerka zajmuje się edukacją z zakresu różnorodności, równości płci, a także przeciwdziałania przemocy i przeciwdziałania dyskryminacji.
Pomysłodawczyni stworzenia metody SZTAMY. Wiceprezeska Fundacji Herstory i członkini zarządu Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej. Ukończyła m.in. Kurs Trenerski w Szkole Trenerów Organizacji Pozarządowych STOP, Szkołę Dramy Stosowanej I Stopnia, Kurs Moderatora Design Thinking, Podyplomowe Studia Zarządzania Innowacją, Szkołę Gender Mainstreaming IBL PAN, Akademię Trenerów i Działaczy Antydyskryminacyjnych, Akademię Treningu WenDo oraz szereg kursów i szkoleń z zakresu pracy z grupami, przeciwdziałania dyskryminacji i przemocy.
W trakcie certyfikacji na providerkę TRE i kursu psychoterapii w Szkole Psychoterapii w nurcie analizy bioenergetycznej Polskiego Stowarzyszenia Analizy Bioenergetycznej.

Martyna Markiewicz – trenerka, managerka partnerstw i programów, organizatorka społeczności. Od 15 lat pracuje w sektorze społecznym współpracując z różnymi organizacjami, instytucjami, grupami, głównie w obszarze praw człowieka, przeciwdziałania dyskryminacji, zarządzania różnorodnością (m.in. Amnesty International, Centrum Społeczne Paca, College of Europe w Natolinie).
Certyfikowana trenerka dramy, jokerka Teatru Uciśnionych, inicjatorka grup wykorzystujących Teatr Ucisnionych do mówienia o opresji płci w Polsce (grupy Ma(g)daleny, Scena dla Twardziela).
Obecnie pracuje jako managerka partnerstw w Fundacji Ashoka, gdzie przez różne programy wspiera innowatorów i innowatorki społeczne, koordynuje tam m. in. Program WzmocniONE, który wspiera inicjatywy budujące równą godność płci w Polsce. Odpowiada również za budowanie i implementację strategii różnorodności i włączenia dla programu Fellowship Europe.

Lena Bielska – certyfikowana trenerka WenDo, edukatorka antydyskryminacyjna i Consent, trenerka dramy stosowanej I stopnia. Współzałożycielka i prezeska Fundacji HerStory, gdzie zajmuje się historią i herstorią mówioną, edukacją antydyskryminacyjną i antyprzemocową.
Obecnie w trakcie studiów psychoterapeutycznych Gestalt. Współpracuje na stałe z wrocławskim oddziałem Centrum Praw Kobiet, gdzie prowadzi indywidualne procesy wsparcia dla kobiet z doświadczeniem przemocy i kryzysów. Trenersko pracuje głównie w obszarze przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji a także empowermentu. Kreatorka projektów na rzecz zmiany społecznej. Absolwentka Uwr, UMCS i The DO School w Berlinie. Od 2020 roku stypendystka Alfred Landecker Democracy Fellowship, inicjatorka i twórczyni Centrum Wsparcia Aktywistycznego we Wrocławiu.
Doświadczenie zdobywa nie tylko w Polsce, ale głównie dzięki współpracy z międzynarodowymi organizacjami i inkubatorami innowacji społecznych. Prywatnie twórczyni eksperymentalnej muzyki electro synth pop, pasjonatka teatru, książek, filmów dokumentalnych, sztuki współczesnej, jazdy na kolażówce. Od 10 lat wegetarianka z wieloletnim sportowym zacięciem – biega, trenuje tajski boks i krav magę.

Patryk Moszka – edukator równościowy, działacz społeczny. Do niedawna mentor w wolnej szkole, a obecnie pracownik Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, gdzie zajmuje się zwiększeniem widoczności podmiotów ekonomii społecznej. Z wykształcenia pracownik socjalny. W trakcie certyfikacji na trenera antyprzemocowego w metodzie SZTAMA.
Prowadził warsztaty antydyskryminacyjne, moderował debaty i współtworzył projekty współpracując z poznańskimi organizacjami pozarządowymi, instytucjami i festiwalami, m.in: Kolektywem Edukacyjnym, Stowarzyszeniem Lepszy Świat, CIM Horyzonty, Fundacją Malta, Short Waves Festival, Nową Siłą Kuratorską, Sceną Roboczą, Fundacją Bezlik czy Komitetem Ochrony Praw Dziecka.
Jeden z koordynatorów działań w ramach programu Generator Malta w 2020 r., projektu Critical Cretion i Inna Perspektywa 2.0. Od 2019 współtworzy Poznańską Garażówkę – oddolną inicjatywę, której celem jest edukacja i organizacja wyprzedaży garażowych, z których dochód wspiera osoby z doświadczeniem uchodźstwa.

Pobierz “Akcja EDU-reakcJA 2.0 - oferta” Akcja-EDU-reakcJA-2.0-oferta-.pdf – Pobrano 427 razy – 4,18 MB

Udostępnij ten post

Verified by MonsterInsights