Projekty

Akcja EDU ReakcJA 2.0!

Akcja EDU ReakcJA 2.0!

W naszym projekcie stawiamy sobie za cel przeciwdziałanie molestowaniu seksualnemu na polskich uczelniach, ze szczególnym uwzględnieniem uczelni publicznych. Problem molestowania i molestowania seksualnego na polskich uczelniach istnieje, a do niedawna był praktycznie niezauważony. A jednak liczne raporty wykazały, że jest to bardzo szerokie wyzwanie dla polskich uczelni, także w Wielkopolsce. Zaledwie 14 uczelni w całej Polsce wprowadziły organy, które mają na celu przeciwdziałanie zjawisku molestowania. A nieliczne uczelnie podjęły jakiekolwiek inne działania przeciwdziałania dyskryminacji i molestowaniu na uczelniach, np. działania edukacyjne, kampanie czy szkolenia.

Chcemy wesprzeć te działania!

Widzimy ogromną potrzebę pracy i wzmacniania pozytywnych postaw wśród osób studiujących na wielkopolskich uczelniach.

W ramach projektu zrealizujemy:

 • 15 szkoleń antydyskryminacyjnych, prowadzonych przez doświadczone trenerki i trenera, na które już prowadzimy rekrutację,
 • 5 webinarów, do których organizacji zaprosiłyśmy Koło Naukowe Edukacji Równościowej „Emancypacja”, które objęło cały projekt matronatem,
 • spot edukacyjny

Zapraszamy Was do wzięcia udziału w szkoleniach antydyskryminacyjnych dedykowanych szeroko pojętej studenckiej społeczności. Do udziału zapraszamy studentki, studentów, edukatorki i edukatorów oraz wszystkich którzy zajmują się edukacją czy wsparciem młodzieży i młodych dorosłych.

 • Dzięki szkoleniu dowiesz się czym jest dyskryminacja i jak powstaje. Poruszymy temat molestowania i molestowania seksualnego oraz consentu. Porozmawiamy o tym jak przeciwdziałać nierównościom w przestrzeni publicznej, na uczelniach i w Internecie.
 • Szkolenia są elementem projektu, który jest kontynuacją pilotażowego projektu Akcja EDUrekacjJa współtworzona przez Koło Naukowe Edukacji Równościowej „Emancypacja”. Pilotaż pokazał jak ważne i potrzebne są takie działania. Przeszkolenie antydyskryminacyjne otrzymało 60 osób studiujących. Teraz czas na więcej!
 • Według raportu Rzecznika Praw Obywatelskich “Doświadczenie molestowania wśród studentek i studentów” wynika, że 40,7% osób studiujących doświadczyło molestowania, a sprawczynią/sprawcą co trzeciej takiej sytuacji był pracownik naukowy / była pracownica naukowa. Ze wstępnych analiz badania przeprowadzonego przez poznański Uniwersytet im. Adama Mickiewicza wynika, że co 10. osoba doświadczyła molestowania.
 • Raport “Sytuacja społeczna osób LGBTA w Polsce. Raport za lata 2019-2020” wskazuje, że 53% osób nieheteronormatywnych doświadczyło przestępstw z nienawiści. Dyskryminacja dotyka również wiele innych grup społecznych – kobiet, migrantek i migrantów, seniorek i seniorów, osób wyznających inne religie niż katolicyzm i innych grup mniej dominujących.
 • Przeciwdziałanie i zauważanie tych negatywnych zjawisk jest kluczowe w działaniach na rzecz równości i sprawiedliwości społecznej.
  Zapraszamy, by wspólnie z nami zmieniać rzeczywistość!
 • Szkolenia odbędą się w formule zdalnej (platforma Zoom) i stacjonarnej. Chcemy zorganizować 15 spotkań.
 • Dzielimy się z Wami terminami na najbliższe miesiące, ale jeśli masz już grupę i miejsce, i chcesz nas zaprosić, to odezwij się do nas!

Od kwietnia do czerwca wraz z Kołem Naukowym Edukacji Równościowej "Emancypacja" przy UAM będziemy współorganizować cykl webinarowy, w którym poruszymy poszczególne wątki z zakresu edukacji antydyskryminacyjnej.
Nagrania przeprowadzonych rozmów zostaną udostępnione na fanpage'u Koła Naukowego Edukacji Równościowej "Emancypacja" oraz Fundacji Bezlik.

Zapraszamy do uczestnictwa w webinarach dotyczących wybranych zagadnień:

 • migracji i uchodźctwa;
 • psychoterapii osób wykluczanych;
 • barier wytwarzających niepełnosprawność;
 • prawa przysługującego osobom doświadczającym przemocy seksualnej;
 • dyskryminacji na rynku pracy.

Przewidujemy, że każdy z zaplanowanych webinarów będzie trwać ok. 2h.
Webinary będą przyjmować formę rozmowy i/lub prezentacji audiowizualnej. Nie obowiązują zapisy – wystarczy kliknąć w link, który będziemy udostępniać przed realizacją live'a. Osoby uczestniczące w webinarach w czasie jego trwania mają możliwość podzielenia się swoimi refleksjami oraz wątpliwościami.

Uchodźstwo i migracje w kontekście edukacji antydyskryminacyjnej

Chciałbyś_abyś dowiedzieć się czegoś więcej na temat migracji i uchodźstwa?
Zastanawiasz się, jak pomagać osobom z doświadczeniem uchodźczym?
Co o aktualnej sytuacji w Ukrainie mogą powiedzieć antropolożki?
Koło Naukowe Edukacji Równościowej "Emancypacja" oraz Fundacja BEZLIK serdecznie zapraszają do obejrzenia na żywo rozmowy Magdaleny Antolczyk z prof. UAM dra hab. Izabellą Main oraz prof. UAM dra hab. Natalią Bloch.

Webinar odbędzie się 3 kwietnia w godzinach 16:00-18:00 na fb Fundacji BEZLIK oraz Koła.

Gościnie:
prof. UAM dra hab. Izabela Main – Dyrektorka Centrum Badań Migracyjnych UAM od 2021 r., wcześniej sekretarz CeBaM. Antropolożka i historyczka pracująca w Instytucie Antropologii i Etnologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Prowadzi badania dotyczące migracji, uchodźstwa, integracji społecznej, zdrowia i leczenia w kontekście migracji. W ostatnim czasie kierowała zespołem CeBaM w projekcie „Normy i wartości w europejskim kryzysie migracyjnym i uchodźczym” (2017-2021), finansowanym ze środków UE, program Horyzont 2020; współtworzyła projekty edukacyjne, np. „Kto pyta, nie błądzi. Porozmawiajmy o uchodźcach” (2017-2019).
prof. UAM dra hab. Natalia Bloch – antropolożka, profesorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracuje w Instytucie Antropologii i Etnologii, jest też członkinią Centrum Badań Migracyjnych UAM. Zajmuje się antropologią mobilności – uchodźstwa, migracji i turystyki – zwłaszcza w kontekście postkolonialnym. Prowadzi badania w obozach uchodźców tybetańskich i wśród mobilnych pracowników nieformalnego sektora turystycznego w Indiach, jest też zaangażowana w projekty migracyjne w Polsce, tak badawcze, jak i interwencyjne.
Moderatorka – Magdalena Antolczyk, absolwentka socjologii, studentka etnologii, wiceprezeska Koła Naukowego Edukacji Równościowej „Emancypacja”.
Webinar tłumaczony na Polski Język Migowy.

Nagranie wideo

Webinar dotyczący tematu psychoterapii osób wykluczonych społecznie z powodów rozwojowych. „Terapia psychologiczna dzieci i młodzieży wykluczonych społecznie z powodów rozwojowych.”

Zastanawiasz się jaki charakter ma praca psychoterapeutki_y pracującej_ego z dziećmi i młodzieżą? Co faktycznie podlega leczeniu w czasie terapii? Z jakimi trudnościami zgłaszają się osoby nieletnie do gabinetów terapeutycznych? Z czym borykają się osoby wykluczone w obszarze psychologicznym?
Z jakimi trudnościami zgłaszają się na psychoterapię dzieci i młodzież?
Co podlega terapii?
Zastanawiasz się jak opisać zdrowie psychiczne współczesnej młodzieży?

Live odbędzie się w ten czwartek 21 kwietnia w godzinach 17:00-19:00 na facbookowych profilach "Emancypacji" i Fundacji Bezlik.

Gościni:
Magdalena Wegner-Jezierska - doktor nauk humanistycznych, psycholog, terapeutka dzieci i młodzieży, wieloletnia wykładowczyni akademicka, szkoleniowiec. Autorka poradników dla rodziców i opiekunów oraz scenariuszy do zajęć rozwijających kompetencje emocjonalne i społeczne uczniów i uczennic. Założycielka Gabinetów Psychologicznych ZAPRZYJAŹNIENI. Zajmuje się terapią psychologiczną dzieci i młodzieży, prowadzi grupy treningu umiejętności społecznych oraz grupowe formy terapii dzieci w spektrum autyzmu (LEGO® based Therapy Training for Autism). Współpracuje z placówkami oświatowymi szkoląc specjalistów oraz rodziców. Prywatnie żona i mama sześciorga dzieci.
Webinar tłumaczony na Polski Język Migowy.

Nagranie video

Formularz zgłoszeniowy:

Chcesz wiedzieć więcej? Może masz pomysł gdzie i dla jakiej grupy możemy poprowadzić szkolenie?

Napisz do nas: patryk.moszka@bezlik.com
Do zobaczenia!

Formularz zgłoszeniowy

Akcja EDUreakcJA – Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.


Aleksandra Jarocka – trenerka edukacji antydyskryminacyjnej, założycielka Alleverse, współpracuje z Fundacją Bezlik. W latach 2015 – 2019 pracowała w Migrant Info Point w Poznaniu, zajmując się przeciwdziałaniem dyskryminacji i przemocy ze względu na płeć, integracją społeczną migrantów i migrantek oraz edukacją na rzecz antydyskryminacji i różnorodności kulturowej.
W październiku oraz listopadzie 2020 roku, realizowała warsztaty „First steps into multicultural environment” dla studentów i studentek międzynarodowych Poznańskiego Uniwersytetu Medycznego (łącznie 20 godzin zegarowych). Finalistka listy „25 under 25” Forbes Polska 2021 w kategorii „Wspieranie różnorodności” oraz mówczyni TEDxPUMS 2021. Współpracowała m. in. z Fundacją Teach For Poland, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza oraz Polskim Forum Migracyjnym, Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, HochDrei e.V. w Poczdamie, a także z Muzeum Imigracji w Sao Paulo (Brazylia).

Magda Szewciów – certyfikowana trenerka samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewcząt WenDo, trenerka antydyskryminacyjna a także moderatorka procesów Design Thinking w obszarze innowacji społecznych. Z wykształcenia pedagożka i animatorka społeczno- kulturowa.
Jako trenerka zajmuje się edukacją z zakresu różnorodności, równości płci, a także przeciwdziałania przemocy i przeciwdziałania dyskryminacji.
Pomysłodawczyni stworzenia metody SZTAMY. Wiceprezeska Fundacji Herstory i członkini zarządu Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej. Ukończyła m.in. Kurs Trenerski w Szkole Trenerów Organizacji Pozarządowych STOP, Szkołę Dramy Stosowanej I Stopnia, Kurs Moderatora Design Thinking, Podyplomowe Studia Zarządzania Innowacją, Szkołę Gender Mainstreaming IBL PAN, Akademię Trenerów i Działaczy Antydyskryminacyjnych, Akademię Treningu WenDo oraz szereg kursów i szkoleń z zakresu pracy z grupami, przeciwdziałania dyskryminacji i przemocy.
W trakcie certyfikacji na providerkę TRE i kursu psychoterapii w Szkole Psychoterapii w nurcie analizy bioenergetycznej Polskiego Stowarzyszenia Analizy Bioenergetycznej.

Martyna Markiewicz – trenerka, managerka partnerstw i programów, organizatorka społeczności. Od 15 lat pracuje w sektorze społecznym współpracując z różnymi organizacjami, instytucjami, grupami, głównie w obszarze praw człowieka, przeciwdziałania dyskryminacji, zarządzania różnorodnością (m.in. Amnesty International, Centrum Społeczne Paca, College of Europe w Natolinie).
Certyfikowana trenerka dramy, jokerka Teatru Uciśnionych, inicjatorka grup wykorzystujących Teatr Ucisnionych do mówienia o opresji płci w Polsce (grupy Ma(g)daleny, Scena dla Twardziela).
Obecnie pracuje jako managerka partnerstw w Fundacji Ashoka, gdzie przez różne programy wspiera innowatorów i innowatorki społeczne, koordynuje tam m. in. Program WzmocniONE, który wspiera inicjatywy budujące równą godność płci w Polsce. Odpowiada również za budowanie i implementację strategii różnorodności i włączenia dla programu Fellowship Europe.

Lena Bielska – certyfikowana trenerka WenDo, edukatorka antydyskryminacyjna i Consent, trenerka dramy stosowanej I stopnia. Współzałożycielka i prezeska Fundacji HerStory, gdzie zajmuje się historią i herstorią mówioną, edukacją antydyskryminacyjną i antyprzemocową.
Obecnie w trakcie studiów psychoterapeutycznych Gestalt. Współpracuje na stałe z wrocławskim oddziałem Centrum Praw Kobiet, gdzie prowadzi indywidualne procesy wsparcia dla kobiet z doświadczeniem przemocy i kryzysów. Trenersko pracuje głównie w obszarze przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji a także empowermentu. Kreatorka projektów na rzecz zmiany społecznej. Absolwentka Uwr, UMCS i The DO School w Berlinie. Od 2020 roku stypendystka Alfred Landecker Democracy Fellowship, inicjatorka i twórczyni Centrum Wsparcia Aktywistycznego we Wrocławiu.
Doświadczenie zdobywa nie tylko w Polsce, ale głównie dzięki współpracy z międzynarodowymi organizacjami i inkubatorami innowacji społecznych. Prywatnie twórczyni eksperymentalnej muzyki electro synth pop, pasjonatka teatru, książek, filmów dokumentalnych, sztuki współczesnej, jazdy na kolażówce. Od 10 lat wegetarianka z wieloletnim sportowym zacięciem – biega, trenuje tajski boks i krav magę.

Patryk Moszka – edukator równościowy, działacz społeczny. Do niedawna mentor w wolnej szkole, a obecnie pracownik Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, gdzie zajmuje się zwiększeniem widoczności podmiotów ekonomii społecznej. Z wykształcenia pracownik socjalny. W trakcie certyfikacji na trenera antyprzemocowego w metodzie SZTAMA.
Prowadził warsztaty antydyskryminacyjne, moderował debaty i współtworzył projekty współpracując z poznańskimi organizacjami pozarządowymi, instytucjami i festiwalami, m.in: Kolektywem Edukacyjnym, Stowarzyszeniem Lepszy Świat, CIM Horyzonty, Fundacją Malta, Short Waves Festival, Nową Siłą Kuratorską, Sceną Roboczą, Fundacją Bezlik czy Komitetem Ochrony Praw Dziecka.
Jeden z koordynatorów działań w ramach programu Generator Malta w 2020 r., projektu Critical Cretion i Inna Perspektywa 2.0. Od 2019 współtworzy Poznańską Garażówkę – oddolną inicjatywę, której celem jest edukacja i organizacja wyprzedaży garażowych, z których dochód wspiera osoby z doświadczeniem uchodźstwa.

Pobierz “Akcja EDU-reakcJA 2.0 - oferta” Akcja-EDU-reakcJA-2.0-oferta-.pdf – Pobrano 15 razy – 4 MB

Udostępnij ten post