Projekty

Latarnie PNWM

Latarnie PNWM

Jesteśmy Latarnią Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży! I to już drugi rok!

Fundacja BEZLIK od wielu lat organizuje i realizuje polsko niemieckie wymiany w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży Mikuszewo oraz w naszej placówce partnerskiej HochDrei e.V. na terenie Niemiec, w Poczdamie (www.hochdrei.org).

Placówki współpracują od ponad 20 lat organizując wspólniei międzynarodowe spotkania i wymiany wśród dzieci oraz młodzieży, jak również szkolenia dla dorosłych.

Zapraszamy do współpracy szkoły z Polski i Niemiec. W ramach wspólnych projektów ze szkołami przejmujmy związane z organizacją wymiany formalności takie jak wnioskowanie o dotację, przygotowanie, realizacja i księgowanie wydatków, dobranie wykwalifikowanej kadry prowadzącej, sprawozdawczość i rozliczenie środków. We współpracy z koordynatorami
szkolnymi z Polski i Niemiec ustalamy termin, grupę wiekową oraz temat spotkania.

Corocznie organizujemy różnorodne polsko niemieckie wymian dzieci i młodzieży. Projekty są przygotowywane dla różnych grup wiekowych, z dostosowanym tematem i program do możliwości i zainteresowań uczestników i uczestniczek.
Obie organizacje współpracują ze sobą od wielu lat i staramy się, aby każda grupa biorąca udział w wymianie miała okazję spotkać się w ciągu roku dwa razy: raz w Polsce i raz w Niemczech.

Forma współpracy z Międzynarodowymi Domami Spotkań wciąż nie jest znana w Polsce, dlatego organizujemy wirtualne spotkania informacyjne dla szkół. Zależy nam na tym, aby jak najwięcej dzieci i młodzieży skorzystało z szansy udziału w międzynarodowe wymianie na neutralnym gruncie. Wiemy, że nie każde chętne do udziału dziecko ma w domu warunki, aby przyjąć koleżankę czy kolegę z kraju sąsiada u siebie w domu w ramach tradycyjnej wymiany z
partnerską szkołą z zagranicy.

Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży wspiera finansowo nasze projekty co pozwala nam zaoferować Państwu i Państwa uczniom i uczennicom szczególnie atrakcyjną ofertą za stosunkowo niewielką opłatę uczestnictwa. Na wymianę w ramach współpracy z nami nadaje się naprawdę każda grupa! Przy organizacji spotkań współpracujemy z każdym rodzajem szkół i z młodzieżą w każdym wieku.

Dla osób zainteresowanych współpracą z naszymi placówkami organizujemy spotkania sieciujące oraz szkolenia w zakresie animacji językowej oraz metod integrujących grupę. Zachęcamy do kontaktu i indywidualnych spotkań dla zainteresowanych szkół.

Możliwe formy spotkań i warsztatów dla kadry szkolnej:
Sieciowanie online
Chcemy wykorzystać formę spotkania online i umożliwić spotkanie przedstawicieli i przedstawicielek ze szkół i organizacji pozarządowych, przede wszystkim z województwa wielkopolskiego oraz łódzkiego. W czasie warsztatów przedstawiamy możliwości dofinansowania spotkań przez Polsko Niemiecką Współpracę Młodzieży. Dodatkowo prezentujemy formułę organizowanych projektów przez Domy Spotkań i zalety organizowania wymian w neutralnym dla młodzieży miejscu z zapleczem noclegowym i seminaryjnym.
Gry i zabawy integrujące oraz animacje językowe w Mikuszewie
Zapraszamy do Mikuszewa! Chcemy przedstawić naszą placówkę kształceniową. Pokazać gdzie organizujemy nasze wymiany, jaki są warunki noclegowe i seminaryjne. Do tego chcemy pobawić się językami polskim i niemieckim. Oprócz animacji językowych będzie okazja, aby wspólnie wypróbowywać różne metody na zapoznanie i integrację grupy.
Metody animacji językowej online
Spotkania na zoomie, lekcje na teamsie czy webinary w mediach społecznościowych – w ostatnim czasie dużo dzieje się online! Cieszymy się na spotkania stacjonarne, ale jednak online daje nam nowe możliwości. Warto z nich również korzystać. Zawsze można spotkać się wirtualnie między wymianami w realu. W tej części warsztatów prezentujemy możliwości jakie dają nam gry i zabawy językowe w formie online oraz jak dostosować znane nam już zabawy językowe do warunków świata wirtualnego.

Udostępnij ten post