Edukacja obywatelska młodzieży i dorosłych
Edukacja obywatelka jest jednym z ważniejszych obszarów naszej pracy i oznacza dla nas aktywne kształtowanie demokracji. Wspieramy równość płci oraz nauczanie społeczne i międzykulturowe. Podstawą naszej pracy jest partycypacja uczestniczących w nasze działania.
Nasze projekty zawsze uwzględniają nauczanie obywatelskie i społeczne. Tworzymy miejsce nauczania pozaformalnego i sięgamy przy tym po wiedzę i zainteresowania naszych uczestników i uczestniczek. Możemy sobie na to pozwolić, ponieważ w naszej pracy jesteśmy ukierunkowani na proces, na pierwszym miejscu stawiamy rozwój osobisty młodzieży. Poczucie własnej wartości i odpowiedzialność za własne czyny są ważnymi cechami pozwalającymi na aktywne i kreatywne kształtowanie własnego życia. Taka forma wsparcia ułatwia młodym ludziom działanie w szkole, w pracy i w społeczeństwie. To wzmacnia i wspiera zaangażowanie w publicznych procesach decyzyjnych.
- Nasze cele
- zaciekawienie procesami społecznymi i politycznymi – próba ich zrozumienia
- wzmocnienie zaangażowania społecznego i solidarności
- krytyczne przeanalizowanie norm i wartości
- wspieranie sprawczości
- zrozumienie, że w pracy zespołowej łatwiej jest osiągnąć cel
- przezwyciężenie uczucia bezsilności i niemożliwości dokonania zmian
- nauczenie w jaki sposób odczuwać empatię
- wzbudzenie zainteresowania nowymi poglądami
- umiejętne przyjmowanie i wypowiadanie krytyki
- ponoszenie odpowiedzialności za zgodne współżycie kobiet i mężczyzn
Zasady pedagogiczne
- nauczanie indywidualne
- nauczanie społeczne w procesie
- nauczanie na podstawie bezpośrednich doświadczeń i przeżyć
- refleksja własnego postępowania
- nauczanie międzykulturowe i wspieranie pozytywnego podchodzenia do różnic
- możliwość współdecydowania jako grupa i jako jednostka
- wspieranie równouprawnionego i emancypacyjnego traktowania innych
- dydaktyka równości płci
Metody
Na pierwszym miejscu znajduje doświadczenie i chęć do wspólnego odkrywania i przeżywania. Regularne refleksje zawarte w programie umożliwiają naukę na podstawie tego co przeżywamy. Zmieniając i wypróbowując różnorodne metody pracy chcemy dostosować je do preferencji nauczania każdej grupy i zapobiec trudnościom z koncentracją w czasie warsztatów. Podczas projektów i seminariów uczestnicy i uczestniczki uczą się ze sobą i od siebie nawzajem – jesteśmy po to aby stworzyć do tego odpowiednie ramy. Jedną z najważniejszych metod pracy podczas seminariów jest samoorganizacja.
Międzynarodowa edukacja młodzieży
Pomysł
Fundacja BEZLIK realizuje projekty tworząc bezpieczną przestrzeń do rozwoju i staje się towarzyszem nauczania międzykulturowego. Uczestnicy i uczestniczki stykają się z własną i obcą tożsamością kulturową – uczymy się od siebie nawzajem. Uczestnicząca młodzież definiuje swój własny punkt widzenia, wykazuje zrozumienie wobec innych, przezwycięża stereotypy i poznaje procesy jak powstają i funkcjonują uprzedzenia i rasizm. Staramy się w krytyczny sposób zbadać normy i wartości.
W czasie projektów w pierwszej kolejności koncentrujemy się na spotkaniu jako takim, dopiero w drugiej kolejności na nauczaniu. Tematy spotkań są dostosowane do potrzeb grupy, jednak nie skupiamy się na treściach, tylko na metodzie i jej realizacji.
Bazą naszych programów jest samoorganizacja, co umożliwia wysoki stopień partycypacji oraz ponosi poczucie odpowiedzialności i samodecydowanie wszystkich uczestników i uczestniczek. Równocześnie tym sposobem wzmacniamy równouprawnienie i emancypacyję.
Samoorganizacja
Zasada samoorganizacji wspiera proces samostanowienia i wzmocnienia poczucia własnej wartości. Organizując wspólnie posiłki młodzież uczy się komunikować ze sobą werbalnie i niewerbalnie. Z tego powodu wszyscy są równi, zarówno goście jak i gospodarze. Wspólne zakwaterowanie w placówce kształceniowej sprawia, że różnice w sytuacji materialnej rodziców odgrywaja mniejszą rolę.
Język i animacja językowa
Znajomość języków obcych nie jest w żadnym wypadku warunkiem udziału w spotkaniu. Wykwalifikowane pośredniczki językowe tłumaczą spotkanie konsekutywnie, co umożliwia uczestnikom i uczestniczkom osłuchanie się z językiem obcym, ale równocześnie zapewnia pełne poznanie przekazanych treści.
Oprócz tego animacja językowa jest ważną metodą pracy podczas naszych międzynarodowych projektów.
Animacja językowa oznacza:
- doświadczenie innej kultury
- wyćwiczenie cierpliwości
- wyćwiczenie tolerancji w poglądach innych
- doświadczenie „wychwycenia” znanego słownictwa
- wyłapywanie słów kluczowych
- poznanie rymowanek, piosenek i tańców
- rozumienie się, także bez słów, za pomocą gestów i mimiki
Projekty dla dziewczynek, nastolatek i młodych kobiet
Seminaria dla dziewcząt i młodych kobiet są dostosowane do ich potrzeb i zainteresowań. W tych chronionych ramach, kiedy dziewczyny są między sobą, niektóre tematy można omawiać bardziej otwarcie i inaczej. Celem jest wzmocnienie dziewcząt i kobiet w ważnych, kluczowych umiejętnościach, przekazanie wiedzy społeczno-politycznej, promowanie niezależnego życia i poszerzenie horyzontów oraz możliwości.
Działania:
- Międzynarodowe spotkania w placówce HochDrei e.V. w Poczdamie
- Polsko niemieckie projekty w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży Mikuszewo
- Warsztaty świetlicowe dla dziewczyn
- Obchody Międzynarodowego Dnia Dziewczyn 11.10.
Inne cele w tym obszarze:
- Rozbudowa sieci profesjonalistek i współpraca z innymi organizacjami
- Długoterminowe zaangażowanie zaangażowanych i zainteresowanych dziewcząt w pracę z młodzieżą
- Stworzenie sieci solidarności dziewcząt w regionie