Projekty

„Kroniki wspomnień” Szkolenia dla osób pracujących w DPSach

„Kroniki wspomnień” Szkolenia dla osób pracujących w DPSach

W tym roku Fundacja Bezlik zrealizowała projekt „Kronika wspomnień – II. Podnoszenie wiedzy i kompetencji pracowników domów pomocy społecznej oraz osób na co dzień pracujących z osobami starszymi”.

Poprzez działania w niniejszym projekcie zależało nam na zwiększeniu wiedzę na temat pracy na rzecz przyjaznej i odpowiedzialnej adaptacji osób starszych w nowej rzeczywistości, jaką jest zamieszkanie w Domu Pomocy Społecznej. Dla seniorek i seniorów, którzy są coraz bardziej zależni od innych ważne jest stanowienie o samym sobie, poczucie odpowiedzialności, bycie w miarę zaistniałej sytuacji możliwe niezależnym – forma wsparcia, jaką jest tworzenie albumu wspomnień ma na celu wzmacniać te postawy i budować na nowo poczucie własnej wartości i sprawczości.

Nasz zespół ekspertek przeprowadził szkolenia dla pracowniczek Domów Pomocy Społecznej, wspierał superwizjami oraz mentoringiem. Wszystkie osoby, które zostały przeszkolone przez naszą fundację, zorganizowały zajęcia scrapbookingu dla mieszkańców swoich DPSów. Dzięki temu, seniorzy i seniorki mieli okazję wziąć udział w bardzo ciekawych i wyjątkowych zajęciach, w których wyniku stworzyli albumy wspomnień wypełnione zdjęciami i przeróżnymi grafikami. Seniorzy samodzielnie tworzyli swoje kroniki ze wsparciem przeszkolonych pracowniczek DPSu.

Celem projektu było wsparcie seniorów i seniorek, którzy mieszkają w wielkopolskich DPSach, wzmocnienia ich poczucia sprawczości oraz możliwości podejmowania samodzielnych decyzji – co i w jaki sposób przedstawić jako ważne wspomnienie w kronice. Widzimy, że nasze zajęcia zdecydowanie się do tego przyczyniły. Stanowienie o sobie zaczyna się w najprostszych rzeczach. To kompetencja, którą należy wzmacniać i rozwijać. Tym samym zwiększając ich szanse na dłuższe aktywne i samodzielne życie, bez zależności psychicznej od innych osób.

Pomimo wielu trudności, jakich przysporzyła pandemia, ogromnie cieszymy się, że mogłyśmy pracować z personelem DPSu. Jednak naszym pierwszorzędnym celem jest praca z personelem DPSów. Mogłyśmy wpłynąć na podniesienie kompetencji pracowniczek oraz przygotować do procesu prowadzenia warsztatów scrapbookingu.

Bardzo cieszymy się, że ten projekt się odbył oraz został zrealizowany z korzyścią dla mieszkańców i osób pracujących w DPSach. W ramach projektu, została stworzona także broszurka, która zawiera pomocne artykuły oraz opis warsztatów, co może przydać się w pracownikom i terapeutom innych DPSów w całej Polsce. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z broszurką.

Cały projekt oraz zajęcia w ramach projektu “Kronika wspomnień – II. Podnoszenie wiedzy i kompetencji pracowników domów pomocy społecznej oraz osób na co dzień pracujących z osobami starszymi” sfinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego przez Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej.

Pobierz “Kronika wspomnień” Kronika_wspomnien.pdf – Pobrano 90 razy – 2 MB

Udostępnij ten post